Praca na wysokości
Praca na wysokości to praca wykonywana na drabinach, rusztowaniach, konstrukcjach budowlanych, stropach, kominach, znajdujących się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub terenu.
Pracą na wysokości nie jest pracą na powierzchni, bez względu na wysokość na której jest wykonywana, jeżeli powierzchnia ta jest osłonięta z każdej strony co najmniej do wysokości 1,5 m pełnymi ścianami albo ścianami z oknami oszklonymi lub wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące przed upadkiem z wysokości.
Obowiązki pracodawcy względem pracowników w przypadku pracy na wysokości
Praca na wysokości zaliczana jest do tzw. prac szczególnie niebezpiecznych, dlatego pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi bezpieczeństwo podczas wykonywania tego rodzaju pracy, m.in.:
– wyznaczyć osoby do bezpośredniego nadzoru prac na wysokości,
– zapewnić odpowiednie środki ochrony zbiorowej i indywidualnej,
– przeprowadzić pracownikom instruktaż stanowiskowy,
– zainstalować balustrady składające się z poręczy ochronnych umieszczonych na wysokości co najmniej 1,1 m i krawężników o wysokości co najmniej 0,15 m,
– jeżeli ze względu na rodzaj i warunki wykonywania prac na wysokości zamontowanie balustrad jest niemożliwe, pracodawca musi zastosować skuteczne środki ochrony pracowników przed upadkiem z wysokości, odpowiednie do rodzaju i warunków wykonywania pracy, np. szelki bezpieczeństwa z linką bezpieczeństwa przymocowaną do stałych elementów konstrukcji lub szelki bezpieczeństwa z pasem biodrowym,
– zorganizować wykonywanie pracy na wysokości w taki sposób aby nie zmuszać pracowników do wychylania się poza poręcz balustrady lub obrys urządzenia, na którym będzie stał pracownik.
Pracę na wysokości mogą wykonywać pracownicy, którzy:
– ukończyli 18 lat,
– posiadają zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości,
– mają ważne szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy; szkolenie musi być przeprowadzane co najmniej raz w roku – zgodnie z przepisami dotyczącymi prac szczególnie niebezpiecznych,
– zapoznani zostali z oceną ryzyka zawodowego podczas prac na wysokości oraz wewnątrzzakładowymi instrukcjami i procedurami podczas prac na wysokości,
– wyposażeni zostali w niezbędne środki ochrony indywidualnej oraz zostali przeszkoleni w zakresie ich prawidłowego stosowania.
W trakcie wykonywania prac na wysokości należy wykazać się szczególną ostrożnością. Przy pracach wysokościowych bardzo ważne jest przestrzeganie zasad BHP. Bagatelizowanie przepisów najczęściej kończy się poważnymi wypadkami włącznie z utratą życia.