Ergonomia stanowiska pracy

Ergonomia, czyli nauka o pracy obejmująca problematykę dostosowania warunków pracy, środowiska pracy (m.in. mebli, urządzeń) do możliwości człowieka (anatomicznych, fizjologicznych i psychicznych). Odpowiednio urządzone stanowisko pracy zwiększa bezpieczeństwo i higienę pracy oraz wydajność pracy, warto więc zadbać o właściwą organizację i wyposażenie miejsca pracy. Skutkiem nieprzestrzegania zasad ergonomii mogą być wypadki podczas pracy i choroby związane np. ze zmęczeniem pracą, niewłaściwą organizacją przestrzeni pracy, przeciążeniem układu ruchu.

Również praca przy komputerze bez zachowania wymogów ergonomii może powodować różnego typu bóle i dolegliwości, a w konsekwencji może prowadzić do poważnych chorób.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Wszystkie elementy stanowiska komputerowego są ważne: krzesło, biurko, monitor, klawiatura, podnóżek. Znaczenie ma także oświetlenie i klimat. Poniżej podstawowe wymagania odnoście wyposażenia stanowiska pracy:

Krzesło: wyposażone w co najmniej pięciopodporową podstawę z kółkami jezdnymi, regulowane siedzisko w zakresie od 40 – 50 cm od podłogi, regulację wysokości oparcia i odchylenia oparcia, możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360o, podłokietniki.

Biurko: powinno być na tyle szerokie i głębokie, aby można było dogodnie ustawić elementy wyposażenia stanowiska pracy w odpowiedniej odległości od siebie oraz swobodnie wykonywać powierzone zadania.

Monitor: ustawiony w taki sposób, aby górna krawędź ekranu nie znajdowała się powyżej oczu pracownika, jeśli nie jest to możliwe ze względu na indywidualne cechy antropometryczne pracownika zaleca się zastosowanie oddzielnej podstawki na monitor; odległość ekranu od oczu pracownika powinna wynosić między 40 a 75 cm, a regulacja pochylenia ekranu (min. 20o do tyłu i 5o do przodu), obrót wokół własnej osi (co najmniej o 120o – po 60o w obu kierunkach).

Klawiatura: położona w odległości co najmniej 10 cm od przedniej krawędzi biurka.

Podnóżek: na życzenie pracownika a także gdy wysokość krzesła uniemożliwia pracownikowi płaskie, spoczynkowe ustawienie stóp na podłodze należy wyposażyć stanowisko w podnóżek.

Ułożenie rąk: kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem powinien mieć 120 stopni, łokcie oparte na podłokietnikach, klawiatura ułożona na wysokości łokci, nadgarstki nigdy nie powinny opierać się o kant stołu, niezachowanie ww. zasad sprzyja chorobie zawodowej, tj. cieśni nadgarstka.

Oświetlenie: przy monitorze, w polu widzenia nie powinno być oświetlenia, które emituje światło większe niż monitor, najlepiej jak w pomieszczeniu świeci się główna lampa oświetlająca całe pomieszczenie, nie należy wówczas włączać dodatkowych lampek, ze względu na częste zjawiska olśnień – groźne dla oczu; najlepsze oświetlenie pomieszczenie mieści się w przedziale od 300lx do 700lx; oświetlenie przy klawiaturze powinno wynosić około 500 xl; kolorowe, jaskrawe barwy męczą oko, gdyż musi się ono często  dostosowywać; oko najlepiej znosi czarne pismo na jasnym tle; wieczorem powinniśmy korzystać ze światła „ciepłego”, aniżeli „zimnego”, gdyż ułatwia zasypianie.

Okna: monitor powinien stać bokiem do okna, tak, żeby nie powstawały na nim odblaski od słońca; okna powinny mieć rolety, zasłony, żaluzje, dzięki temu pomieszczenie nie będzie nadmiernie nagrzewało się i jednocześnie unikniemy odbijania się światła od monitorów, olśnieni, błysków powstających na powierzchni okien.

Przerwy w pracy: zgodnie z polskim prawem, po każdej godzinie pracy przy komputerze należna jest 5 minutowa przerwa, a w przypadku kobiet w ciąży przysługuje 10 minut odpoczynku.

Zachęcamy do organizacji pracy zgodnie z wymogami ergonomii, gdyż poprawi to komfort pracy, co z kolei przełoży się na jakość pracy.