W jaki fotel biurowy zainwestować? Jak prawidłowo ustawić fotel biurowy? Zasady bhp w biurze

W jaki fotel powinien zainwestować pracodawca aby uchronić pracowników przed chorobami, wypadkami, a siebie przed wzrostem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Zakup dobrego fotela biurowego nie jest łatwy. Szeroka oferta i niskie ceny przyciągają kupujących, ale czy warto kierować się tylko ceną? Nie chodzi o to, żeby kupić najdroższy fotel, bo drogi nie oznacza najlepszy. Wybierając fotel trzeba rozważyć czy będzie spełniał potrzeby pracownika i zapewni wygodę podczas wielogodzinnego siedzenia.

Punktem wyjścia wyboru fotela powinna być możliwość regulacji elementów i płaszczyzn celem dopasowania do potrzeb użytkownika. Na rynku dostępne są fotele z liczbą regulacji od 1 do ponad 10. Im więcej regulacji tym wyższa cena ale też większy komfort siedzenia. Wygodne siedzenie ułatwia pracownikowi skupienie się na powierzonych zadaniach, zamiast rozmyślania nad pozbyciem się dolegliwości spowodowanych niewygodną pozycją podczas pracy.

Każdy pracownik powinien zacząć pracę od ustawienia fotela, ponieważ na nim spędzać będzie większość dnia. Jeżeli ustawienie fotela nie będzie prawidłowe zaczną pojawiać się bóle pleców, drętwienie karku, irytacja, brak koncentracji, obniżenie wydajności pracy.

Wysokość siedziska

Regulacja wysokości typu pneumatycznego to standardowe wyposażenie większości foteli obrotowych. Umożliwia płynną regulację wysokości fotela. Cylinder pneumatyczny jest przymocowany do mechanizmu umieszczonego pod poduszką siedzenia. Regulacja wykonywana jest dźwignią znajdująca się pod poduszką siedziska. Siedzisko fotela powinno być ustawione na takiej wysokości, aby stopy użytkownika mogły spoczywać swobodnie na podłodze, a kolana ułożone były w zgięciu około 90 stopni.

Głębokość siedziska

Fotel biurowy musi mieć odpowiednią głębokość siedziska. Powinien zagwarantować podparcie od 2/3 do 3/4 długości ud. Pomiędzy krawędzią krzesła a „zgięciem” w kolanach powinien być zachowany 1-2 cm dystans. Zbyt płytka płyta do siedzenia nie będzie spełniać tej funkcji. Zbyt głęboka podczas opierania się o oparcie wymusi nieprawidłową pozycję kręgosłupa lędźwiowego.

Oparcie

Wysokość oparcia powinno zapewnić podparcie całego kręgosłupa lędźwiowego oraz kręgosłupa piersiowego (chociaż w 2/3 części). Powinno także posiadać dodatkowe, regulowane podparcie w odcinku lędźwiowym. Brak podparcia kręgosłupa lędźwiowego, (samo podparcie kręgosłupa piersiowego) spowoduje stałe napięcia mięśni przykręgosłupowych a tym samym przeciążenie tego odcinka kręgosłupa.

Dobrej jakości fotel jest wyposażony w mechanizm pozwalający na zmianę pozycji oparcia z siedzącej na półleżącą.

Podłokietniki

Kolejną ważną cechą na którą należy zwrócić uwagę to regulacja podłokietników. Odgrywają one ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowej, zdrowej pozycji ciała. Warte polecenia są fotele posiadające podłokietniki z możliwością ustawienia nawet w 4 płaszczyznach: wysokość, szerokość, długość, kąt podparcia.

Łokcie muszą być ułożone tak, aby utworzyły kąt dziewięćdziesięciu stopni. Podłokietniki muszą przesuwać się w sposób horyzontalny. Dzięki temu możliwe stanie się dopasowanie ich odległości od biurka. Podczas pracy przy komputerze ramiona muszą być oparte na podłokietnikach, ponieważ dzięki temu zmniejszy się obciążenie dla kręgosłupa. Prawidłowe ustawienie pozwala na zredukowanie poziomu zmęczenia rąk, ramion oraz zminimalizowanie zaburzeń krążenia występujących w kończynach górnych.

Zagłówek

Zagłówek, nie jest elementem koniecznym do prawidłowego siedzenia ale zapewnia wygodę kręgosłupowi szyjnemu podczas pracy. Prawidłowo ustawiony zagłówek fotela to dobre podparcie dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Dzięki wygodnemu zagłówkowi mięśnie szyi mogą rozluźnić się i odpocząć. Zagłówek powinien zostać ustawiony w taki sposób, aby linia poprowadzona pomiędzy czubkiem głowy, a środkiem szyi była równoległa do tułowia. Jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony może dojść do wyparcia głowy w przód lub odchylenia w tył a to spowoduje przeciążenie górnego odcinka kręgosłupa.

Materiał

Najczęściej kupowane są fotele pokryte w pełni przewiewną i odporną na ścieranie tkaniną membranową. Popularnością cieszą się również fotele wykonane z siatki, których zaletą jest zachowanie odpowiedniej wentylacji, co ma znaczenie głównie w okresie wysokich temperatur. Dodatkowo odznaczają się wysoką odporność na zabrudzenia i są  łatwe w czyszczeniu. Dostępne są także fotele wykonane z elastomeru, czyli miękkiego tworzywa o dużej sprężystości o właściwościach kauczuku.

Kupując meble biurowe należy pamiętać że przede wszystkim są narzędziem pracy. Ergonomia i wysoka jakość wykonania powinny być kluczowym czynnikiem przy wyborze fotela i biurka.